Projektory do kina

Obecnie aby uzyskać jak najlepsze wrażenia kinowe, operatorzy kina używają najlepszych projektorów, projektorów klasy komercyjnej, które są po prostu większą wersją projektora, którego zwykle używamy i waży o sto kilogramów więcej.

Jakich projektorów używają kina?

Pewnie widziałeś projektory do kina z dawnych czasów, w których film jest wkładany do projektora, a następnie na film świeci silne światło, obraz jest powiększany i wyświetlany na ekranie projektora.
W przypadku dźwięku kodowany jest z boku filmu, odczytywany, przetwarzany na sygnały elektryczne, a następnie odtwarzany na zestawach głośnikowych.
Cóż, wiele się zmieniło, projektory kinowe, które mamy obecnie, są mocniejsze i przeważnie stały się cyfrowe. W przypadku dźwięku kodowany jest z boku filmu, odczytywany, przetwarzany na sygnały elektryczne, a następnie odtwarzany na zestawach głośnikowych.

Jakiego nośnika pamięci używają?

Projektory są obecnie cyfrowe; nie potrzebują już fizycznych napędów taśm.
Zamiast tego używają dysków twardych jako nośnika pamięci i danych wejściowych.
Kina używają obecnie tak zwanego projektora cyfrowego przetwarzania światła (DLP), który ma wbudowany sprzęt DCP (cyfrowy projektor kinowy), który jest przeznaczony do celów kinowych. Studia filmowe dystrybuują swoje filmy na dyskach twardych z licencją, która ogranicza czas oglądania określonego filmu, część projektora DCP będzie działać zgodnie z tymi ograniczeniami i zapewni, że będą odtwarzane tylko w okresie licencjonowania.

Ile kosztuje projektor kinowy?

Dodatki mogą znacznie podnieść cenę projektora, podobnie jak dysk twardy, serwer i inne dodatkowe funkcje. Ponieważ projektory kinowe są ogromne i mają wiele elementów elektronicznych, których wytworzenie jest kosztowne, profesjonalny projektor kinowy moe kosztować od 10 000 do 80 000 dolarów w zależności od rozmiaru projektora.

Jeśli chodzi o jasność obrazu, projektory teatralne zużywają do 25 000 lumenów, co w porównaniu do zwykłego projektora to dużo, normalny projektor ma do 3000 lumenów, co daje 22 000 różnic.
Teatry potrzebują jasnych projektorów, aby mogły jasno strzelać, w poprzek dużego pomieszczenia, stąd potrzeba więcej lumenów, a im jaśniejszy obraz, tym lepsze jest oglądanie.
Projektory do kina mają zwiększony kontrast do 6000: 1.
Kontrast jest po prostu różnicą między czernią a bielą, tym bardziej różnica ta jest potrzebna, gdy jasne kolory mieszają się z czernią.

Projektory te mają możliwość wyświetlania wysokiej liczby klatek na sekundę, ponieważ filmy są podzielone na klatki cyfrowe, projektor odczytuje z każdej klatki osobno, tworząc złudzenie, że jest to ruchomy obraz, podczas gdy nie jest, po prostu czyta klatka po klatce bardzo szybko co powoduje rozmycie filmów. Wysoka częstotliwość klatek zapewnia płynniejsze przechodzenie klatek.


Serwis projekotów: https://www.digiservice.pl/serwis-avl/serwis-multimedialny.html