Pellet czy węgiel? Czym ogrzewać firmę?

Okres jesienny czy zimowy wiąże się z tym, że musimy zaczynać palić czy to w piecu czy kominku. Biorąc pod uwagę czynniki finansowe i ekologiczne trzeba zadać sobie pytanie, czym palić w piecu? Pellet czy węgiel? Zapraszamy do lektury naszego artykułu!


Jaki wybrać rodzaj opału? Najtańszy? Najwydajniejszy? Który jest ekologiczny? Zobacz: https://kalorycznyekogroszek.pl/ekogroszek-najtanszy-czy-najwydajniejszy/


 

Jakie są zalety palenia węglem?

Najistotniejszą zaletą palenia węglem jest utrzymanie ciepła. Oczywiście, lepszym rozwiązaniem jest wybór węgla kamiennego, który jest zawiera niższą wilgotność i mniej siarki, tym samym czyni to ten rodzaj węgla bardziej ekologicznym i bezpieczniejszym rozwiązaniem dla osób posiadających centralne czy palących w piecach tzw. kozach.


Zobacz też artykuł na ten temat na blogu Kalorycznygroszek. Plusy i minusy ekologicznych opałów. https://kalorycznyekogroszek.pl/pellet-czy-wegiel-plusy-i-minusy-opalow/


 

Porównując rodzaje węgla, trzeba powiedzieć sobie, że węgiel brunatny jest o wiele tańszy od swojego kamiennego odpowiednika, ale tutaj kończą się jego zalety, bo jest to surowiec, który zanieczyszcza środowisko. Wspomnieliśmy już o utrzymaniu ciepła w przypadku palenia węglem i jest to fakt – odpowiednie palenie ma znaczenie i wykorzystując go, zapewniasz sobie wysokie temperatury przez długi czas i nie będziesz musiał co chwilę dokładać do pieca, by je utrzymać.

Wydawać by się mogło, że praktycznie wszystko jest uzależnione od razu węgla – nic bardziej mylnego. Istotnym czynnikiem będzie również wybór pieca grzewczego. Obecnie miasta starają się przechodzić z tzw. kopciuchów na piece bardziej ekologiczne i można uzyskać na nie dofinansowanie, co sprawia, że mieszkańcy coraz częściej inwestują w takie rozwiązania. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest uniwersalny piec na pellet i ekogroszek. Takie rozwiązanie pozwala nam wybrać opał w zależności od dostępności, ceny i ekologii.

Jakie są zalety palenia pelletem?

Przede wszystkim pellet to drewno, czyli surowiec naturalnie pozyskiwany. Oczywiście, węgiel jest podobnym surowcem, lecz drzewo jest mniej inwazyjne – jego spalanie powoduje mniej emisji CO2. Ponadto palenie pelletem sprawia, że masz mniejszą zawartość popiołu, co w efekcie będzie bardziej korzystne – nie będziesz musiał biegać z kolejnymi wiadrami wypełnionymi popiołem.

Pellet to materiał, który paradoksalnie nie należy do najtańszych, ponieważ jego formowanie wiąże się z technologicznymi procesami, które są skomplikowane i dopuszczenie takiego produktu do sprzedaży musi być poprzedzone wystawieniem stosownych certyfikatów. Od lat pojawia się pytanie, pellet czy węgiel? Na to pytanie odpowiedź nie jest taka prosta.

Który z surowców lepiej wybrać?

Porównując pellet czy węgiel do siebie musisz zdecydować co jest dla Ciebie ważne. Palenie węglem daje większe utrzymanie ciepła przez długi czas, ale wiąże się z przykładaniem ręki do produkcji smogu i innych zanieczyszczeń, natomiast stosowanie pelletu pozwala na bycie eko i dbania o środowisko. Zestawiając ze sobą te 2 surowce pod kątem ceny, to nie ma wielkiej różnicy. Mamy nadzieję, że wybierzesz rozwiązanie odpowiednie dla Ciebie i będziesz świadom jego stosowania.

Dodaj komentarz