Kim jest prawdziwy lider?
Wbrew pozorom to nie wiedza zrobi z nas porządnego lidera, a w zasadzie nie jest ona jedynym składnikiem, który się na to składa. Wiedzy nic nam nie zastąpi, ale ona sama nie wystarczy, aby przekonać od siebie naszych podwładnych czy zbudować sobie w ich oczach autorytet. Do tego dochodzi jeszcze szereg cech, prezencja no i oczywiście umiejętność pracy nad sobą i zespołem.
Lider to nie osoba, która rozkazuje, wszyscy się jej boją i nikt nie śmie się jej sprzeciwić, chociaż może to być dla nas na początku bardzo pociągająca wizja. Jednak o ile nie mamy osobowości psychopatycznej, na dłuższą metę raczej nie spodoba nam się wzbudzanie strachu w ludziach, z którymi powinniśmy tworzyć zgrany zespół. Wielu liderów zapomina, że jest częścią pracującej grupy i to na równym poziomie z każdym z jej członków, przez to bardzo buduje między nimi a sobą niezdrowy dystans, który nie pomaga nam w pracy i nie pozwala swobodnie wykonywać powierzonych nam zadań.
Dobry lider wie, gdzie jego miejsce. Choć to może brzmieć brutalnie, to za tym zdaniem kryje się jedna ważna nauka: jako lider musisz być przy swoim zespole. Stawiając się wyżej albo ograniczając tylko do wydawania poleceń, odcinasz się od niego. Lider jest również po to, aby wspierać, obserwować i analizować oraz szukać rozwiązań. Często niestety zdarza się, że w przypadku opóźnień albo błędów lider całą winę zrzuca na członków swojego zespołu. Lider jest odpowiedzialny za finalny efekt i nie może dać swojej grupie do zrozumienia, że wystawi ją, gdy tylko zdarzy się taka okazała.
Lider ma też określany zbiór cech, które pomagają mu sprawnie zarządzać zespołem. Jedną z nich jest cierpliwość i zrozumienie. Zespół jest tak silny, jak jego najsłabsze ogniwo, strzałem w kolano byłoby więc podkopywać jego samoocenę i wiarę w siebie. Lider zna też swój team i wie, co i komu zlecić. Dzięki temu prace idą sprawniej i nikt nie zostaje z zadaniem, którego nie potrafi albo nie jest w stanie wykonać. Pamiętaj, że lider jest dla swojej drużyny, a nie na odwrót, twoim zadaniem jest więc walczyć dla niej, a nie opuszczać ją i dyrygować nią tak, aby w końcu dostać swój wymarzony awans.