Jakie są cyberzagrożenia w firmie?

Branża IT coraz częściej staje się ofiarą ataków cyberprzestępców, zajmujących się kradzieżą informacji i danych poufnych, wyłudzeniami finansowymi, czy po prostu uniemożliwianiem sprawnego działania firmy. Istnieje masa zagrożeń, które wraz z dobrodziejstwami przyniósł galopujący rozwój technologii. Każdy kij ma dwa końce, dlatego dowiedz się, jakie cyberazagrożenia czyhają na twoją firmę.

Hakerzy planują m. in. ataki na urządzenia sieciowe i samą strukturę Internetu. W ostatnim czasie coraz częściej słyszy się o masowym infekowaniu urządzeń, które podłączone są do tej samej sieci. Ich celem są urządzenia mobilne, sieciowe, a także cała infrastruktura przekazywania danych w firmach.

By zapobiec groźnemu dla dobra przedsiębiorstwa działaniu, należy regularnie aktualizować oprogramowanie w urządzeniach posiadających dostęp do Internetu, ograniczyć dostęp internetu do urządzeń loT, stosować zabezpieczenia dostępu i na bieżąco monitorować wszystkie nieprawidłowości w infrastrukturze sieciowej twojej działalności.

Kolejnym zagrożeniem jest „Randsomeware”, który szyfruje dane użytkownika, za pomocą złośliwego i trudnego do rozpoznania oprogramowania. Następnie przestępcy grasujący w Internecie szantażują ofiarę i proponują okup za ponowne udostępnienie własności użytkownika.

Unikanie tego typu zagrożeń polega na regularnym zapisywaniu danych, które umożliwia szybkie odzyskanie i przywrócenie utraconych treści oraz na zabezpieczaniu komputerów pracowników firmy. Bardzo ważne jest, abyś jako pracodawca stale doszkalał swój personel odnośnie do niebezpieczeństw i sposobów postępowania z nimi.

Czyhający na bezpieczeństwo specjaliści od rozbojów w cyberprzestrzeni często wykorzystują luki na serwerach usług, protokołach sieciowych, a także popularnych platformach internetowych. Im bardziej rozwinięta jest struktura wyżej wymienionych, tym większa szansa na błędy, które bezwstydnie wykorzystują użytkownicy sieci, posiadający złe zamiary.

Kiedy już natrafią na wspomnianą lukę, sprytnie ingerują w prawidłowe funkcjonowanie serwisu, podmieniając treści witryn, usuwając je, czy blokując. Dotyczy to wielu prywatnych oraz komercyjnych stron internetowych. W tym przypadku w ramach profilaktyki stosuje się skrupulatną politykę aktualizacji oprogramowania, systematyczną modernizację platform oraz korzystanie z zabezpieczeń oferowanych przez operatorów.

To tylko kilka ze współczesnych cyberzagrożeń niebezpiecznych dla twojej firmy. Pamiętaj, że odpowiednia profilaktyka ochronna, może uratować twoje przedsiębiorstwo przed masą problemów, a nawet katastrofą finansową.