Jak zostać korektorem?
Jesteś skrupulatny w tym, co robisz i uważnie wykonujesz zadania? Przeszkadza Ci niepoprawna składnia, błędy ortograficzne lub niewłaściwie zastosowane znaki interpunkcyjne? A może zwyczajnie jesteś purystą i estetą języka polskiego, który chce wprowadzić porządek w kiepskich językowo tekstach? Jeśli tak – to praca korektora jest dla Ciebie!
Kto może zostać korektorem?
Praca jako korektor z pewnością nie jest przeznaczona dla osób niecierpliwych, nieprzywiązujących uwagi do detali oraz tych, którzy preferują nauki ścisłe. Korektor tekstu musi być pokornym humanistą, którego praca wywodzi się z prawdziwej pasji. Dlaczego akurat pokora będzie potrzebna i co oznacza bycie pasjonatem? Usługi korektorskie mają to do siebie, że nie da się ich wykonać perfekcyjnie i nienagannie: bezbłędne teksty są mitem, a rolą osoby zatrudnionej na tym stanowisku jest minimalizowanie ilości owych pomyłek. Najlepsi korektorzy potrafią wychwycić do 95% omyłek, jednak wciąż pozostaje 5%, które zwyczajnie umknie uwadze i nie jest to nic złego. Pokora i pasja jest potrzebna właśnie do tego, by te 5% nie zrażało nas do dalszej pracy, a jednocześnie motywowało do samokształcenia się i ciągłego rozwoju.
Jak znaleźć pracę w zawodzie korektora?
Co do zasady, korektor korektorowi jest nierówny: inne kwalifikacje przydadzą się przy edycji felietonów i artykułów prasowych, a zupełnie innych wymagać będzie korekta prac doktorskich. Istnieją jednak wspólne mianowniki, które pozwalają znaleźć pracę w mediach i wydawnictwach, jak również z powodzeniem rozpocząć pracę w roli freelancera. Przede wszystkim: poszukuj staży, kursów i okazji do dokształcania się – dzięki temu zyskasz obycie z tekstem i cenne doświadczenie zawodowe. Bardzo często dobrym punktem zaczepienia będą instytuty dziennikarskie lub szkoły wyższe powiązane z kierunkami humanistycznymi (polonistyka, edytorstwo, itp.). Korekta i edycja tekstów to nie tylko praktyka w pisaniu, ale także w czytaniu i obeznaniu z językiem: studiuj literaturę fachową, zaprzyjaźnij się ze słownikami oraz czytaj książki (oczywiście, te warte uwagi i napisane wartościowym językiem). Dzięki takim zabiegom nabierzesz profesjonalizmu, a świadczone przez Ciebie usługi korektorskie jako freelancer spotkają się z pozytywnymi referencjami – a stąd prosta droga albo do własnej działalności gospodarczej, albo do pracy w cenionym medium czy wydawnictwie.