Backup danych z Facebooka oraz eksport danych, jakie portal zbiera o użytkowniku

Dotychczas usuwanie konta na Facebooku wiązało się z utratą wszystkich danych umieszczonych na portalu. Od jakiegoś czasu gigant platformy społecznościowej wprowadził udogodnienie dla osób chcących usunąć swoje konto lub wykonać po prostu backup danych.

Narzędzie pozwala na przeniesienie kopii danych do innych usług online. Wśród nich znajdziemy: dokumenty Google (notatki, posty), Bloger (notatki, posty), WordPress (notatki, posty), Dropbox, zdjęcia Google, kalendarz Google, Koofr oraz Backblaze. Teraz wszystkie zdjęcia i filmy można z łatwością przetransferować choćby do usługi Zdjęcia Google. Jest to dobra opcja także dla osób, które chcą korzystać z konta na Facebooku, jednocześnie usuwając swoje zdjęcia lub całe albumy. Aby dokonać automatycznego transferu plików, należy zalogować się do konta FB, następnie przejść do ustawień i otworzyć sekcję “Twoje informacje na Facebooku”. Zauważymy nową opcję “przenieś kopię swoich informacji”. Proces składa się z dwóch głównych etapów. Zaznaczamy, jakie dane mają zostać przeniesione (zdjęcia, filmy, posty, notatki, wydarzenia) oraz ich docelowe miejsce w usłudze online. Ostatni krok to przeniesienie plików do wybranego miejsca. Zanim przejdziemy do interfejsu strony i trzech łatwych kroków, system zweryfikuje nas ponownie hasłem do portalu społecznościowego.

Zobacz również: kompletna dokumentacja RODO

Inną, dostępną już wcześniej opcją było pobieranie danych z Facebooka na urządzenia mobilne. Podobnie jak poprzednio, otwieramy zakładkę „Twoje informacje na Facebooku”, a następnie „Pobieranie Twoich informacji”. Należy zaznaczyć, jaki rodzaj danych chcemy pobrać, format pliku oraz ustalić zakres dat. Po kliknięciu opcji „Utwórz plik”, czekamy na powiadomienie o gotowym pliku. W ten sposób otrzymujemy dane, jakie Facebook zebrał o nas, na podstawie naszej aktywności. Jeśli nie podamy zakresu dat, zostaną pobrane wszystkie informacje od początku funkcjonowania na portalu społecznościowym. Są to m.in. posty, wiadomości, ankiety, informacje osobiste, informacje o profilu i wiele innych.

Dodaj komentarz